۱۳۹۷ دوشنبه ۱ بهمن
نقشه سایت
بسیج اساتید دانشگاه آزاد
برگزاري كرسي آزاد انديشي استادان بسيجي دانشگاه آزاد اسلامي با حضور استاد رحيم پور ازغدي
دكتر رحيم پور ازغدي در جمع استادان بسيجي دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران شمال طي سخناني به دو شبهه رايج در سياست خارجي كشور پاسخ گفت.

به گزارش روابط عمومي بسيج اساتيد دانشگاه آزاد اسلامي، در پي برگزاري كرسي آزاد انديشي استادان بسيجي دانشگاه آزاد اسلامي ، دكتر رحيم پور ازغدي طي سخناني با موضوعيت تعامل با جهان، عزت يا ذلت به دو شبهه رايج در محافل انقلاب از سياست خارجي پاسخ گفت.

وي در تبيين ابعاد ذلت يا عزت كشور ها در عرصه جهاني به تبيين دو مولفه مهم ايدئولوژي و علم ديپلماتيك در عرصه روابط بين الملل پرداخت و گفت: تمامي قدرت هاي استعماري دنيا، منافع شان تحت لواي ايدئولوژي به اجرا گذاشته مي شود هر چند در ظاهر حاميان حقوق بشر، محيط زيست، صلح جهاني و ... مي باشندو بيشتر نمود ديپلماسي دارد.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با بيان اين موضوع كه هيچ جنگي در دنيا اتفاق نيفتاده است مگر اين كه آمريكا به نحوي در آن نقش داشته است، ادامه داد: تا پيش از انقلاب اسلامي، كشور ايران مجري تصميمات امريكا در منطقه بود و با پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي، ايران به عنوان كشوري مستقل در برابر زياده خواهي هاي استكبار به رهبري امام خميني بر سالها استثمار كشور پايان داد.

ايشان با انتقاد از برخي فرايندهاي ديپلماسي اخير كشور با اشاره به تاكيد امام خميني (ره) مبني بر اين كه سياست خارجي كشور تعامل با جهان در قالب ايدئولوژي اسلامي است افزود: در مقوله ايدوئولوژيك صحبت از عزت و منافع ملي كشور است كه عرصه علم ديپلماسي اين تاثير گذاري چندان موفقيت آميز نبوده است چون به ايدئولوزي انقلاب كمتر توجه شده و بيشتر به علم ديپلماسي پرداخته شده است و اظهار داشت دولتهايي كه در اين روند در عرصه علم ديپلماسي ناكام مانده اند و بدون ايدئولوژي وارد اين عرصه شده اند، از بين مي روند .

رحيم پور ازغدي هدف دولتهاي استكباري راتعميم زبان، فرهنگ، اقتصاد، و ... و در معناي كلي ساختن شهروند نظم جهاني دانست و گفت دولتهاي استكباري در لواي ديپلماسي دنبال منافع ايدئولوژيكي خود هستند هر چند آنها به ما مي گويند ايدئولوژيك عمل نكنيد در حالي خودشان دنبال منافع خودشان هستند و ارزش هاي خود را به ذهن، فكر و عرصه بين الملل در قالب ادبيات خاص و ابزارهاي متنوع تزريق مي نمايند.

اين متفكر بزرگ در ادامه با اشاره به فرصت ها و تهديد هاي فضاي مجازي با بيان اين نكته كه ديپلماسي غرب ايدئولوژيك است اسلام را صد در صد در ديپلماسي جهاني، طرفدار صلح، عزت بشريت، مدارا معرفي كرد و با ضمن اشاره به اين موضوع كه انقلاب اسلامي مهمترين مزيت اش ديپلماسي عمومي است افزود بايد با واقع بيني در عرصه بين الملل از اين قابليت استفاده كرد.

در اين نشست استادان واحد تهران شمال با بيان سوالاتي پيرامون موقعيت كشور در عرصه بين الملل، پاسخ هاي لازم را از دكتر رحيم پور ازغدي دريافت كردند.

كرسي آزاد انديشي تعامل با جهان (عزت يا ذلت) به همت بسيج اساتيد دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران شمال در راستاي برگزاري كرسي هاي آزاد انديشي در دانشكده مديريت اين واحد دانشگاهي برگزار شد.

 
 
تاریخ:
1397/08/28
تعداد بازدید:
25
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal